Nichicon UVZ1E101MED
UVZ1E101MED picture photo
Mfg. Part Number
UVZ1E101MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVZ1E101MED.pdf
Availability of UVZ1E101MED
QUANTITY
UVZ1E101MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ1E101MED
Internal Part NumberEIS-UVZ1E101MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVZ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ1E101MED
Related LinksUVZ1E, UVZ1E101MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ1E101MED Details Description
Related parts for UVZ1E101MED
JUMPER-H1504TR/A2015G/X 10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 8900UF 16V SCREW datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN RA datasheet.pdf