Nichicon UWG1E6R8MCL1GB
UWG1E6R8MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWG1E6R8MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UWG1E6R8MCL1GB.pdf
Availability of UWG1E6R8MCL1GB
QUANTITY
UWG1E6R8MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWG1E6R8MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWG1E6R8MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWG1E6R8MCL1GB
Related LinksUWG1E6R, UWG1E6R8MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWG1E6R8MCL1GB Details Description
Related parts for UWG1E6R8MCL1GB
DIODE MODULE 135V 400A TO244AB datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CHRGR BATT HE 14-DFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
SR BTS FT 11 ASY M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf