Vishay Semiconductor/Diodes Division V10150S-M3/4W
V10150S-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
V10150S-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 10A 150V TO-220AB
Datasheet Download
V10150S-M3/4W.pdf
Availability of V10150S-M3/4W
QUANTITY
V10150S-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of V10150S-M3/4W
Internal Part NumberEIS-V10150S-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 150V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10150S-M3/4W
Related LinksV10150, V10150S-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
V10150S-M3/4W Details Description
Related parts for V10150S-M3/4W
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MQS SOCKET HOUSING 42P datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-219AB datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf