Vicor Corporation V110A15H300BF
V110A15H300BF picture photo
Mfg. Part Number
V110A15H300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V110A15H300BF.pdf
Availability of V110A15H300BF
QUANTITY
V110A15H300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15H300BF
Internal Part NumberEIS-V110A15H300BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15H300BF
Related LinksV110A1, V110A15H300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15H300BF Details Description
Related parts for V110A15H300BF
IDC CABLE - CSR26G/AE26G/X datasheet.pdf
JUMPER-H2728TR/C2064L/X 12" datasheet.pdf
IC SECURITY PROCESSOR 252-MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 3GN/50 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 320MA 2.4 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf