Vicor Corporation V110A24C400BS
V110A24C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V110A24C400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V110A24C400BS.pdf
Availability of V110A24C400BS
QUANTITY
V110A24C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A24C400BS
Internal Part NumberEIS-V110A24C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A24C400BS
Related LinksV110A2, V110A24C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A24C400BS Details Description
Related parts for V110A24C400BS
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 4500UF 25V SCREW datasheet.pdf
CONN RING 14-18 AWG #6 datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf