Vicor Corporation V110A3V3C150BG2
V110A3V3C150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110A3V3C150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V110A3V3C150BG2.pdf
Availability of V110A3V3C150BG2
QUANTITY
V110A3V3C150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A3V3C150BG2
Internal Part NumberEIS-V110A3V3C150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A3V3C150BG2
Related LinksV110A3V, V110A3V3C150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A3V3C150BG2 Details Description
Related parts for V110A3V3C150BG2
FIXED IND 5.6UH 352MA 1.3 OHM datasheet.pdf
TERMINAL TURRET DOUBLE END .113" datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
PANEL FRONT 16.7X8.7X0.5" BE/GY datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf