Vicor Corporation V110B12M150BG
V110B12M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B12M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12M150BG.pdf
Availability of V110B12M150BG
QUANTITY
V110B12M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12M150BG
Internal Part NumberEIS-V110B12M150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12M150BG
Related LinksV110B1, V110B12M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12M150BG Details Description
Related parts for V110B12M150BG
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A NMP datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 330W 100A datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.18A 290 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SOCKET SHORTING datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 75MA SNT6A datasheet.pdf