Vicor Corporation V110B12T150BG
V110B12T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B12T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V110B12T150BG.pdf
Availability of V110B12T150BG
QUANTITY
V110B12T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B12T150BG
Internal Part NumberEIS-V110B12T150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B12T150BG
Related LinksV110B1, V110B12T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B12T150BG Details Description
Related parts for V110B12T150BG
TRANS PNP 60V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC DVR HIGH SIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 22MM datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 80MA 9.68 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 520 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12W datasheet.pdf