Vicor Corporation V110B15E150BG3
V110B15E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B15E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V110B15E150BG3.pdf
Availability of V110B15E150BG3
QUANTITY
V110B15E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B15E150BG3
Internal Part NumberEIS-V110B15E150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B15E150BG3
Related LinksV110B15, V110B15E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B15E150BG3 Details Description
Related parts for V110B15E150BG3
TRANS NPN 20V 2A TO-92 datasheet.pdf
CONN RECEPT 4X SCREWLOCK SMD PCB datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf