Vicor Corporation V110B24C200BS
V110B24C200BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B24C200BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V110B24C200BS.pdf
Availability of V110B24C200BS
QUANTITY
V110B24C200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B24C200BS
Internal Part NumberEIS-V110B24C200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.3%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B24C200BS
Related LinksV110B2, V110B24C200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B24C200BS Details Description
Related parts for V110B24C200BS
IC DAC 24BIT 96KHZ 96DB 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY HEX 16-POS SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
TPA ACTIVATION/EXTRACTION datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS CABLE PIN datasheet.pdf