Vicor Corporation V110B28E150BG
V110B28E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B28E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V110B28E150BG.pdf
Availability of V110B28E150BG
QUANTITY
V110B28E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28E150BG
Internal Part NumberEIS-V110B28E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28E150BG
Related LinksV110B2, V110B28E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28E150BG Details Description
Related parts for V110B28E150BG
IC REG BOOST 5V 1.35MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
LED MOD LUXSTRIP II 5000K 75CRI datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
27000UF 6.3V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf