Vicor Corporation V110B36M150BS2
V110B36M150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B36M150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36M150BS2.pdf
Availability of V110B36M150BS2
QUANTITY
V110B36M150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36M150BS2
Internal Part NumberEIS-V110B36M150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36M150BS2
Related LinksV110B36, V110B36M150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36M150BS2 Details Description
Related parts for V110B36M150BS2
IC REG LDO 3.2V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
PIVOT TRACK datasheet.pdf
SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 235MM datasheet.pdf