Vicor Corporation V110B36T150BG
V110B36T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V110B36T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V110B36T150BG.pdf
Availability of V110B36T150BG
QUANTITY
V110B36T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B36T150BG
Internal Part NumberEIS-V110B36T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B36T150BG
Related LinksV110B3, V110B36T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B36T150BG Details Description
Related parts for V110B36T150BG
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS DL 30GOLD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D4GL-4DFA-A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf