Vicor Corporation V110B3V3E75BG2
V110B3V3E75BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V110B3V3E75BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V110B3V3E75BG2.pdf
Availability of V110B3V3E75BG2
QUANTITY
V110B3V3E75BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B3V3E75BG2
Internal Part NumberEIS-V110B3V3E75BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B3V3E75BG2
Related LinksV110B3V, V110B3V3E75BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B3V3E75BG2 Details Description
Related parts for V110B3V3E75BG2
JUMPER-H1505TR/A3048B/X 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf