Vicor Corporation V110B5H100BS
V110B5H100BS picture photo
Mfg. Part Number
V110B5H100BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V110B5H100BS.pdf
Availability of V110B5H100BS
QUANTITY
V110B5H100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5H100BS
Internal Part NumberEIS-V110B5H100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5H100BS
Related LinksV110B5, V110B5H100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5H100BS Details Description
Related parts for V110B5H100BS
CONN HEADER 80POS W/POST SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 499 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
750 TB SPR CLA 180D A/T datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf