Vicor Corporation V110B8H150B
V110B8H150B picture photo
Mfg. Part Number
V110B8H150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V110B8H150B.pdf
Availability of V110B8H150B
QUANTITY
V110B8H150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B8H150B
Internal Part NumberEIS-V110B8H150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B8H150B
Related LinksV110B, V110B8H150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B8H150B Details Description
Related parts for V110B8H150B
CONN FERRULE UNINSUL 12AWG datasheet.pdf
THERMISTOR 6.0 OHM 30V PTC datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.300V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A MELF datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 904 I/O 1704BGA datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf