Vicor Corporation V110C15H100BF2
V110C15H100BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C15H100BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V110C15H100BF2.pdf
Availability of V110C15H100BF2
QUANTITY
V110C15H100BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C15H100BF2
Internal Part NumberEIS-V110C15H100BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C15H100BF2
Related LinksV110C15, V110C15H100BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C15H100BF2 Details Description
Related parts for V110C15H100BF2
FAN AXIAL 171.5X50.8MM 24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.1A SSMINI6 datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SPCL TRIM FOR 18X34.5 (82387-901 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf