Vicor Corporation V110C5M75BF2
V110C5M75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C5M75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5M75BF2.pdf
Availability of V110C5M75BF2
QUANTITY
V110C5M75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5M75BF2
Internal Part NumberEIS-V110C5M75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5M75BF2
Related LinksV110C5, V110C5M75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5M75BF2 Details Description
Related parts for V110C5M75BF2
CONN TERM BLK ZPE 4-2/3AN datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 3.8MM ORN datasheet.pdf
IC IPS SW LOW SIDE 1CH SOT-223 datasheet.pdf
HEADER 11POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
TL8018-5 110VAC 2NC+1NO NPT datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf