Vicor Corporation V110C5M75BN
V110C5M75BN picture photo
Mfg. Part Number
V110C5M75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5M75BN.pdf
Availability of V110C5M75BN
QUANTITY
V110C5M75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5M75BN
Internal Part NumberEIS-V110C5M75BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5M75BN
Related LinksV110C, V110C5M75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5M75BN Details Description
Related parts for V110C5M75BN
RES SMD 158 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 12V 42A 504W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 88MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 528POS SMD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 3 OHM 175W datasheet.pdf