Littelfuse V14E140L2T
V14E140L2T picture photo
Mfg. Part Number
V14E140L2T
Brief Description
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
V14E140L2T.pdf
Availability of V14E140L2T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V14E140L2T Order Process
Ship out your order
Specifications of V14E140L2T
Internal Part NumberEIS-V14E140L2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)198V
Varistor Voltage (Typ)220V
Varistor Voltage (Max)242V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts140VAC
Maximum DC Volts180VDC
Energy55J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V14E140L2T
Related LinksV14E1, V14E140L2T Datasheet, Littelfuse Distributor
V14E140L2T Details Description
Related parts for V14E140L2T
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
3101LF METRAL RCT STR PF 4X6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 24V OUT 4.2A 100W datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 32 SOLID STATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf