Vicor Corporation V150A24T500BN
V150A24T500BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A24T500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V150A24T500BN.pdf
Availability of V150A24T500BN
QUANTITY
V150A24T500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A24T500BN
Internal Part NumberEIS-V150A24T500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A24T500BN
Related LinksV150A2, V150A24T500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A24T500BN Details Description
Related parts for V150A24T500BN
IC 12BIT 4CHAN SERIAL A/D 16SSOP datasheet.pdf
CONN FEMALE 14POS INLINE STRGHT datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
STK600 ROUTING CARD AVR datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP PLIER datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf