Vicor Corporation V150A48T400BL2
V150A48T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A48T400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V150A48T400BL2.pdf
Availability of V150A48T400BL2
QUANTITY
V150A48T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48T400BL2
Internal Part NumberEIS-V150A48T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48T400BL2
Related LinksV150A48, V150A48T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48T400BL2 Details Description
Related parts for V150A48T400BL2
CAP CER 1200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS M8 PLUG-R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 2.5A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 26POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 10W DO213AA datasheet.pdf