Vicor Corporation V150B24E150BG2
V150B24E150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E150BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150B24E150BG2.pdf
Availability of V150B24E150BG2
QUANTITY
V150B24E150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E150BG2
Internal Part NumberEIS-V150B24E150BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E150BG2
Related LinksV150B24, V150B24E150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E150BG2 Details Description
Related parts for V150B24E150BG2
RES 1.8K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM PCB SNAP-IN VERT HD M4 THRD datasheet.pdf
BEAD FERRITE 75 OHM 3A 4516 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 120MA 22.1 OHM datasheet.pdf
CLIP-TAG 2 .102"-.138" NYLON WHT datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL CMOS 14DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL LM27403 datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 400V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf