Vicor Corporation V150B24E250BN3
V150B24E250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B24E250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24E250BN3.pdf
Availability of V150B24E250BN3
QUANTITY
V150B24E250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24E250BN3
Internal Part NumberEIS-V150B24E250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24E250BN3
Related LinksV150B24, V150B24E250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24E250BN3 Details Description
Related parts for V150B24E250BN3
RES 432 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf