Vicor Corporation V150B24H250BF
V150B24H250BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B24H250BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V150B24H250BF.pdf
Availability of V150B24H250BF
QUANTITY
V150B24H250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B24H250BF
Internal Part NumberEIS-V150B24H250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B24H250BF
Related LinksV150B2, V150B24H250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B24H250BF Details Description
Related parts for V150B24H250BF
CONN FERRULE OUTER CRIMP DB9-50 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6.5A TO-220F datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf