Vicor Corporation V150B28E250BL2
V150B28E250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28E250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28E250BL2.pdf
Availability of V150B28E250BL2
QUANTITY
V150B28E250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28E250BL2
Internal Part NumberEIS-V150B28E250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28E250BL2
Related LinksV150B28, V150B28E250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28E250BL2 Details Description
Related parts for V150B28E250BL2
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 550MA 180 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 102K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSORS 40LLP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 720MA 324 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf