Vicor Corporation V150B28T250BF2
V150B28T250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B28T250BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V150B28T250BF2.pdf
Availability of V150B28T250BF2
QUANTITY
V150B28T250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B28T250BF2
Internal Part NumberEIS-V150B28T250BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.2%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B28T250BF2
Related LinksV150B28, V150B28T250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B28T250BF2 Details Description
Related parts for V150B28T250BF2
IC POT DIGITAL 1-WIRE 100K 6TSOC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOEIAJ datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CNTRLLR 16-VQFN datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 9R 5.5KV BOLT-M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PROTECT BAR FOR 72 BEAM CHANNELS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf