Vicor Corporation V150B48T150B
V150B48T150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48T150B.pdf
Availability of V150B48T150B
QUANTITY
V150B48T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T150B
Internal Part NumberEIS-V150B48T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48T150B
Related LinksV150B4, V150B48T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48T150B Details Description
Related parts for V150B48T150B
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC 4.625V 5% TO92-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.032" .110" datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 505 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.8A 29.2 MOHM datasheet.pdf