Vicor Corporation V150B5C150BF2
V150B5C150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5C150BF2.pdf
Availability of V150B5C150BF2
QUANTITY
V150B5C150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C150BF2
Internal Part NumberEIS-V150B5C150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C150BF2
Related LinksV150B5, V150B5C150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C150BF2 Details Description
Related parts for V150B5C150BF2
CONN RING 16-22 AWG #4 SOLIS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
Crystal 49.1520MHz Surface Mount datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 974V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS QF50 VERT 1.27MM datasheet.pdf
RES 140K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf