Vicor Corporation V150B5C150BG
V150B5C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5C150BG.pdf
Availability of V150B5C150BG
QUANTITY
V150B5C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C150BG
Internal Part NumberEIS-V150B5C150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C150BG
Related LinksV150B5, V150B5C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C150BG Details Description
Related parts for V150B5C150BG
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 12V PROG datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf