Vicor Corporation V150C12E150BG
V150C12E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C12E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12E150BG.pdf
Availability of V150C12E150BG
QUANTITY
V150C12E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12E150BG
Internal Part NumberEIS-V150C12E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12E150BG
Related LinksV150C1, V150C12E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12E150BG Details Description
Related parts for V150C12E150BG
CONN TERM BLOCK RT/A 2POS 3.5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ICL 60 OHM 20% 1.9A 13MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT411US-T datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
IC MMIC IQ MIXER DIE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf