Vicor Corporation V150C12M150BL
V150C12M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150C12M150BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V150C12M150BL.pdf
Availability of V150C12M150BL
QUANTITY
V150C12M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C12M150BL
Internal Part NumberEIS-V150C12M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C12M150BL
Related LinksV150C1, V150C12M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C12M150BL Details Description
Related parts for V150C12M150BL
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.35V SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
18 AWG 7/26 BC PVC datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 322VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf