Vicor Corporation V150C24C150BG
V150C24C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C24C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V150C24C150BG.pdf
Availability of V150C24C150BG
QUANTITY
V150C24C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C24C150BG
Internal Part NumberEIS-V150C24C150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C24C150BG
Related LinksV150C2, V150C24C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C24C150BG Details Description
Related parts for V150C24C150BG
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MCF26K datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 450V X7T 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
3G3MX2 CPNTOPTNCARD AVILSEP'10 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 250V EMI 20A datasheet.pdf