Vicor Corporation V150C28H150BG
V150C28H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150C28H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V150C28H150BG.pdf
Availability of V150C28H150BG
QUANTITY
V150C28H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C28H150BG
Internal Part NumberEIS-V150C28H150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C28H150BG
Related LinksV150C2, V150C28H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C28H150BG Details Description
Related parts for V150C28H150BG
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
LIGHT PIPE CUSTOM 2 HIGH datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 160PQFP datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf