Honeywell Sensing and Productivity Solutions V15H22-CZ100A02-K
V15H22-CZ100A02-K picture photo
Mfg. Part Number
V15H22-CZ100A02-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH STRT LEVER SPDT 22A 250V
Datasheet Download
V15H22-CZ100A02-K.pdf
Availability of V15H22-CZ100A02-K
QUANTITY
V15H22-CZ100A02-K Order Process
Ship out your order
Specifications of V15H22-CZ100A02-K
Internal Part NumberEIS-V15H22-CZ100A02-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromechanical Switch Technology
Featured ProductV-Basic Standard V15 Series Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesV15
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating22A (AC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque60gf
Release Force10gf
Pretravel0.125" (3.2mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.051" (1.3mm)
Operating Position0.602" (15.3mm)
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V15H22-CZ100A02-K
V15H22-CZ100A02-K Details Description
Related parts for V15H22-CZ100A02-K
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf