Littelfuse V181HB34
V181HB34 picture photo
Mfg. Part Number
V181HB34
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 254V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V181HB34.pdf
Availability of V181HB34
QUANTITY
V181HB34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V181HB34
Internal Part NumberEIS-V181HB34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHB34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)254V
Varistor Voltage (Typ)282V
Varistor Voltage (Max)310V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts180VAC
Maximum DC Volts240VDC
Energy330J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V181HB34
Related LinksV181, V181HB34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V181HB34 Details Description
Related parts for V181HB34
SENSOR 100PSIG STEEL 100MV OUT datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC DO13 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR16H/AE16G/ASR16H datasheet.pdf
IC AMP VIDEO FADE 40MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
GDT 600V 15% 10KA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DDPAK datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf