Littelfuse V181HG34
V181HG34 picture photo
Mfg. Part Number
V181HG34
Brief Description
VARISTOR 254V 40KA SQUARE 34MM
Datasheet Download
V181HG34.pdf
Availability of V181HG34
QUANTITY
V181HG34 Order Process
Ship out your order
Specifications of V181HG34
Internal Part NumberEIS-V181HG34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHG34
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)254V
Varistor Voltage (Typ)282V
Varistor Voltage (Max)310V
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts180VAC
Maximum DC Volts240VDC
Energy330J
Package / CaseSquare 34mm, Formed Tabs
Mounting TypeBolt Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V181HG34
Related LinksV181, V181HG34 Datasheet, Littelfuse Distributor
V181HG34 Details Description
Related parts for V181HG34
DSUB CABL-AMM37G/ AE37M / AFM37G datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
ICL 6 OHM 20% 3A 13MM datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
CHASSIS ALUM BLACK 17"L X 10"W datasheet.pdf
Crystal 12.3520MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf