Littelfuse V200CH8S
V200CH8S picture photo
Mfg. Part Number
V200CH8S
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 184V 250A 2-SMD
Datasheet Download
V200CH8S.pdf
Availability of V200CH8S
QUANTITY
V200CH8S Order Process
Ship out your order
Specifications of V200CH8S
Internal Part NumberEIS-V200CH8S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesCH
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)184V
Varistor Voltage (Typ)200V
Varistor Voltage (Max)228V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts175VDC
Energy4.0J
Package / Case2-SMD, No Lead
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V200CH8S
Related LinksV200, V200CH8S Datasheet, Littelfuse Distributor
V200CH8S Details Description
Related parts for V200CH8S
RES SMD 1.58KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 4.70V SOT143-4 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC datasheet.pdf
COUPLER 6 DB 1-4GHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 1W datasheet.pdf