TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23100V4312B010
V23100V4312B010 picture photo
Mfg. Part Number
V23100V4312B010
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 12V
Datasheet Download
V23100V4312B010.pdf
Availability of V23100V4312B010
QUANTITY
V23100V4312B010 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23100V4312B010
Internal Part NumberEIS-V23100V4312B010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesV23100-V4, AXICOM
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time0.75ms
Release Time0.15ms
FeaturesDiode
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialRuthenium (Ru)
Coil Power288 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23100V4312B010
V23100V4312B010 Details Description
Related parts for V23100V4312B010
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC 16BIT 40KHZ SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT 250KSPS ADC 8SON datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 2W 12V 167MA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11.4A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf