Vicor Corporation V24A12H400BG
V24A12H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A12H400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12H400BG.pdf
Availability of V24A12H400BG
QUANTITY
V24A12H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12H400BG
Internal Part NumberEIS-V24A12H400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12H400BG
Related LinksV24A12, V24A12H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12H400BG Details Description
Related parts for V24A12H400BG
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN LOOPING PLUG FOR WECO, MINI datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 6A datasheet.pdf
PR-13-REFLECTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf