Vicor Corporation V24A12H500BG2
V24A12H500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12H500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12H500BG2.pdf
Availability of V24A12H500BG2
QUANTITY
V24A12H500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12H500BG2
Internal Part NumberEIS-V24A12H500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12H500BG2
Related LinksV24A12, V24A12H500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12H500BG2 Details Description
Related parts for V24A12H500BG2
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
PROBE DEBUGGING FOR MN101CF49KXN datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X23X93.1 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 312 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 278K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY NO TAPE datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf