Vicor Corporation V24A12T500B2
V24A12T500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12T500B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12T500B2.pdf
Availability of V24A12T500B2
QUANTITY
V24A12T500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12T500B2
Internal Part NumberEIS-V24A12T500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12T500B2
Related LinksV24A12, V24A12T500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12T500B2 Details Description
Related parts for V24A12T500B2
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CARD ETHERNET 512K SRAM SR9150 datasheet.pdf
KIT DEV Z8 ENCORE XP 8-PIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 500VAC 250VDC datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 24POS datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf