Vicor Corporation V24A15T400BS
V24A15T400BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A15T400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V24A15T400BS.pdf
Availability of V24A15T400BS
QUANTITY
V24A15T400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15T400BS
Internal Part NumberEIS-V24A15T400BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15T400BS
Related LinksV24A15, V24A15T400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15T400BS Details Description
Related parts for V24A15T400BS
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf