Vicor Corporation V24A24E300BG3
V24A24E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24E300BG3.pdf
Availability of V24A24E300BG3
QUANTITY
V24A24E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A24E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E300BG3
Related LinksV24A24, V24A24E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E300BG3 Details Description
Related parts for V24A24E300BG3
IC MPU SUPERVISORY 3.08V 8SOIC datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
FUSE 1.6A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf