Vicor Corporation V24A36H300BF
V24A36H300BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A36H300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W
Datasheet Download
V24A36H300BF.pdf
Availability of V24A36H300BF
QUANTITY
V24A36H300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A36H300BF
Internal Part NumberEIS-V24A36H300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A36H300BF
Related LinksV24A36, V24A36H300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A36H300BF Details Description
Related parts for V24A36H300BF
RES 6K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 23.6X23X70.3 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 2.5VWM 10.9VC SOD523 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 200MA SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 12POS FOR 2MM SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7T 1206 datasheet.pdf