Vicor Corporation V24A48T400BG
V24A48T400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A48T400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V24A48T400BG.pdf
Availability of V24A48T400BG
QUANTITY
V24A48T400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A48T400BG
Internal Part NumberEIS-V24A48T400BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A48T400BG
Related LinksV24A48, V24A48T400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A48T400BG Details Description
Related parts for V24A48T400BG
VARISTOR 135V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
LED ARRAY 1.78X5MM 10IRED WHT datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 500MA 350 MOHM datasheet.pdf
220MM 48" RED SQUARES datasheet.pdf
SLAD 36/6/90B 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf