Vicor Corporation V24A5T300BF
V24A5T300BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BF.pdf
Availability of V24A5T300BF
QUANTITY
V24A5T300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BF
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BF
Related LinksV24A5, V24A5T300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BF Details Description
Related parts for V24A5T300BF
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 38A D2PAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMAJ datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1CH 80MSPS 40HVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf