Vicor Corporation V24B12H250BG3
V24B12H250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B12H250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V24B12H250BG3.pdf
Availability of V24B12H250BG3
QUANTITY
V24B12H250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B12H250BG3
Internal Part NumberEIS-V24B12H250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.9%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B12H250BG3
Related LinksV24B12, V24B12H250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B12H250BG3 Details Description
Related parts for V24B12H250BG3
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 3POS GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 40 POS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CORD GRIP, METAL, M40 32-36MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf