Vicor Corporation V24B15C150BG
V24B15C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B15C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15C150BG.pdf
Availability of V24B15C150BG
QUANTITY
V24B15C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15C150BG
Internal Part NumberEIS-V24B15C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15C150BG
Related LinksV24B15, V24B15C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15C150BG Details Description
Related parts for V24B15C150BG
JUMPER-H1502TR/A2015N/H1502TR 12 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8DSBGA datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
35MM HS ASSY ULTEM C datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf