Vicor Corporation V24B15H150BL
V24B15H150BL picture photo
Mfg. Part Number
V24B15H150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15H150BL.pdf
Availability of V24B15H150BL
QUANTITY
V24B15H150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15H150BL
Internal Part NumberEIS-V24B15H150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15H150BL
Related LinksV24B15, V24B15H150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15H150BL Details Description
Related parts for V24B15H150BL
JUMPER-H2730TR/C2040G/H2730TR 4" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA, 400mA Backlight 16-QFN-EP (3x3) datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
L37-3F RECT 0.25MM W/ADH datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.7V 4-USP datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf